برگزاری جشن الفبا

جشن الفبا، جشنی است که در پایان سال تحصیلی اول دبستان و به مناسبت باسواد شدن و یاد گرفتن تمام الفبا برای بچه‌های کلاس اولی برگزار می‌شود. همه ما خاطرات بسیار خوبی از آن روز داریم و معمولا یک عکس یادگاری با لباس فارغ التحصیلی از آن روز در آلبوم خاطرات ما وجود دارد.


اغلب این جشن در پایان سال تحصیلی و در سالن اجتماعات مدرسه برگزار می‌شود. کل سالن با بادکنک و ریسه تزئین می‌شود و میزی زیبا و تزئین شده در گوشه‌ی سالن قرار دارد و روی آن کیک، گیفت جشن الفبا و سایز تزئینات و خوراکی‌ها قرار می‌گیرد.


امسال به علت همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، امکان برگزاری دسته‌جمعی و دورهمی این جشن در مدارس وجود ندارد و متاسفانه بچه‌ها از برگزاری این جشن در کنار معلم و دوستانشان محروم مانده‌اند.


اما شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و در خانه یک روز را به این موضوع اختصاص دهید و یک جشن خانوادگی کوچک اما دل‌انگیز برای کودکان خود برگزار کنید و یک خاطره به یادماندنی از پایان سال تحصیلی و خواندن و نوشتن یادگرفتن در ذهن کودکان خود ثبت کنید.


اگر این امکان برای شما وجود دارد می‌توانید در این روز چند نفر از دوستان و همکلاسی‌های کودکتان را نیز دعوت کنید و یک جشن گروهی در کنار یکدیگر بگیرید و اگر برای شما مقدور نیست، می‌توانید با والدین دوستان کودک خود برنامه‌ریزی کنید و همگی در یک روز مشخص در خانه جشن بگیرید و از طریق ویدیوکال در جشن‌های یکدیگر شرکت کنید.


در این مقاله می‌خواهیم به تزئین و برگزاری جشن الفبا بپردازیم و ایده‌هایی برای بادکنک آرایی این جشن ارائه دهیم؛ پس اگر شما هم کودک کلاس اولی دارید و می‌خواهید امسال برای او جشن الفبا بگیرید، در ادامه با ما همراه باشید.

تزئین جشن الفبا


برای تزئین جشن الفبا می‌توانید از تم‌های رنگی استفاده کنید. رنگ مورد علاقه کودک خود را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کرده و در کنار آن از رنگ‌های متضاد نیز استفاده کنید و اینگونه یک جشن شاد و رنگارنگ داشته باشید.


برای پس زمینه می‌توانید از پرده‌های لیزری استفاده کنید و یا از ریسه‌های عمودی در کنار هم به عنوان پس زمینه استفاده کنید؛ همچنین استفاده از تور نیز برای پس زمینه ایده‌ای مناسب است. اما یکی از کارهای خلاقانه‌ای که می‌توانید برای پس زمینه انجام دهید، چاپ بنر است.

جشن الفبا


می‌توانید بنری با متن « جشن الفبا مبارک» در ابعاد بزرگ سفارش دهید و در پس زمینه تزئینات قرار دهید و علاوه بر هماهنگی به جشن، یک مکان زیبا برای ثبت عکس یادگاری داشته باشید.


در تم جشن الفبا، حروف الفبا فراموش نشود. می‌توانید این حروف را در ابعاد گوناگون ساخته و در جای‌جای تم خود قرار دهید. روی بادکنک‌ها، روی دیوار و حتی روی میز. این حروف را می‌توانید با کمک مقوا، کاغذ رنگی یا فوم بسازید و سعی کنید از رنگ‌های متفاوتی استفاده کنید تا جلوه‌ای زیبا به جشن شما دهد.

جشن الفبا


بادکنک‌آرایی جشن الفبا


بچه‌ها عاشق بادکنک هستند؛ پس چه بهتر که در این جشن نیز از بادکنک استفاده کنید. بادکنک‌آرایی جشن الفبا نیازی به پیچیده بودن ندارد، مگر آنکه به دنبال یک جشن بزرگ باشید، و می‌توانید از بادکنک‌های لاتکس استفاده کنید و آن‌ها را به صورت طاق بادکنکی در آورید.


استفاده از استند بادکنک هم نیز گزینه‌ی مناسبی است. می‌توانید برای آن که بادکنک‌ها جلوه‌ی زیباتری داشته باشند، از چند بادکنک کروم نیز استفاده کنید. همچنین بادکنک فویلی با طرح‌هایی مثل کلاه فارغ‌التحصیلی نیز می‌تواند برای این جشن مناسب باشد.


اگر به دنبال بادکنک‌آرایی حرفه‌ای‌تر هستید، نمونه‌های ساده‌ای مثل طرح زیر می‌تواند به شما کمک کند و از آن ایده بگیرد.

جشن الفبا

کیک جشن الفبا


معمولا در این روز کیکی برای بچه‌ها تدارک می‌بینند و طراحی کیک متناسب با جشن الفبا خواهد بود. می‌توانید از حروف الفبا روی کیک استفاده کنید و یا حتی ساختار کیک به صورت یکی از حروف الفبا، به عنوان مثال اول اسم فرزندتان، باشد.

یکی از مدل‌های مرسوم کیک الفبا از گذشته تا الان، طرح کتاب است. طرح‌های زیاد دیگری مثل کلاه فارغ‌التحصیلی نیز وجود دارد که می‌توانید آن را سفارش دهید.


همچنین می‌توانید کیک جشن الفبا را خود در خانه تهیه کنید. از یک کیک ساده با روکش خامه استفاده کنید و روی آن، با شکلات حروف مختلف الفبا را بنویسید.

تاج جشن الفبا


مرسوم است که در این روز، به جای کلاه تولد، از تاج استفاده می‌شود. تاج جشن الفبا را می‌توانید خود در خانه با کمک مقوا یا نماد بسازید و روی آن یکی از حروف الفبا را قرار دهید.

تاج الفبا


همچنین نمونه‌های آماده و از پیش ساخته شده این تاج نیز موجود است که می‌توانید آن را به تعداد مهمانان خود تهیه کرده و در جشن به آن‌ها بدهید.


گیفت جشن الفبا


معمولا در جشن الفبا هدیه‌ای کوچک به عنوان یادگاری به کودک داده می‌شود. یکی از متداول‌ترین آن‌ها، لوح تقدیر است. این لوح‌ها در انواع مختلفی موجود می‌باشد که می‌توانید آن‌ را تهیه کنید. همچنین برخی از مدل‌های آن محل قرارگیری عکس دارد که می‌توانید از قبل، عکسی از کودک خود با لباس فارغ‌التحصیلی بگیرید و در آن قرار دهید.


با کمک نمد نیز می‌توانید گیفت‌های ساده و کوچکی بسازید و به همه مهمانان خود هدیه دهید.


همچنین ساخت کاردستی‌هایی مثل طرح مداد نیز می‌تواند برای این روز مناسب باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.