تزئین جشن حنابندان

جشن حنابندان یکی از جشن‌های سنتی و قدیمی ایرانی است که در چند سالی است این سنت در بین مردم کم‌رنگ شده است. حنابندان یک شب قبل از عروسی و بسیار مختصرتر از عروسی در خانه پدر عروس برگزار می‌شود.
در این جشن اقوام نزدیک عروس و داماد دعوت می‌شوند و یک شب قبل از عروسی، یک جشن بسیار صمیمی‌تر را برگزار می‌کنند و کنار یکدیگر لحظات شادی را سپری می‌کنند.


در گذشته این جشن به صرف شام و شیرینی در منزل پدر عروس برگزار می‌شد؛ اما از آن جایی که امروزه هزنیه‌های برگزاری مراسم بسیار بالا رفته است، معمولا این جشن مختصرتر و با مهمانان کمتری برگزار می‌شود.


می‌توانید این جشن را به صورت عصرانه و تنها با حضور اقوام درجه یک و دوستان برگزار کنید. همچنین از آن جایی که این جشن یکی دو روز قبل از جشن عروسی برگزار می‌شود، برگزاری آن در خانه مشکلاتی را برای خانواده عروس به همراه دارد؛ از این رو امروزه اغلب افراد آن را در تالارها و سالن‌های کوچک با ظرفیت کمتر برگزار می‌کنند.


تم رنگی این جشن معمولا قرمز است و از بادکنک‌آرایی و ریسه‌های قرمز رنگ در این جشن استفاده می‌شود. معمولا عروس نیز در این مراسم لباس‌ قرمز یا سبز را انتخاب می‌کند تا تفاوت بسیار زیادی با جشن عروسی ایجاد کند؛ البته برخی نیز ترجیح می‌دهند از رنگ‌های روشن‌تر و مات‌تر در این روز استفاده کنند.


یکی از آیتم‌های مهم در جشن حنابندان که وقت زیادی را باید صرف تزئین آن کنید، تزئین حنا است. در گذشته که این جشن بسیار ساده‌تر و به صورت سنتی برگزار می‌شد، حنا را در ظرفی ساده ریخته و دست و پای عروس و داماد را با آن رنگ می‌کردند.


با گذشته زمان و فاصله گرفتن از حالت سنتی این جشن، تزئین حنا به یکی از اصلی‌ترین تزئینات جشن حنابندان تبدیل شده است. امروزه می‌توانید حنا تزئین شده را در طرح‌ها و مدل‌های متفاوت به صورت آماده تهیه کنید و یا خود با سلیقه خود یک حنای زیبا برای جشن حنابندان داشته باشید.


تزئین حنا


برای تزئین حنا می‌توانید از قالب‌های شیرینی پزی استفاده کنید و حنای آماده شده را درون آن ریخته و پس از آن که فرم ظرف را به خود گرفت و خشک شد آن را از غالب خارج کرده و با کمک سکه‌های تزئینی، تاپرهای مناسبتی و اکلیل استفاده کنید.


همچنیم می‌توانید فرم‌های مختلفی، مثل گل یا قلب، را با حنا ایجاد کنید و حنای عروس را به این شکل تزئین کنید. علاوه بر این، امروزه به جای آن که به صورت سنتی حنا به روی دست عروس و داماد بزنند، از طرح‌ها و نقوش حنا به صورت زیبا برای دست عروس استفاده می‌کنند.


تزئين و بادکنک‌آرایی حنابندان


برای بادکنک آرایی نیز می‌توانید از بادکنک‌های لاتکس به رنگ قرمز استفاده کنید و طاق بادکنکی ایجاد کنید. علاوه بر این می‌توانید از بادکنک هلیومی استفاده کنید و کنار میز قرار دهید و پشت میز را با پرده لیزری تزئین کنید.


همچنین می‌توانید بادکنک‌ها را به کمک چسب بادکنک به سقف آویزان کنید و از ربان بادکنک بلند استفاده کنید تا جلوه‌ای زیبا به مراسم ببخشید.


برای تزئین روی میز نیز می‌توانید از شمع وارمر(ترجیحا قرمز) و گل خشک تزئینی استفاده کنید و حنا را در میان آن قرار دهید .

گیفت حنابندان


معمولا در این روز به عنوان گیفت از بسته‌های کوچک حنای خشک یا آماده استفاده می‌کنند و آن را به تمامی مهمانان به عنوان یادگاری از این روز هدیه می‌دهند. می‌توانید حنای خشک را در شیشه‌های کوچک ریخته و کنار آن را با کمک روبان تزئین کنید.

گیفت حنابندان


علاوه بر این می‌توانید حنای آماده را به شکل قلب درآورده و به سر سیخ‌های چوبی بزنید و آن را با اکلیل تزئین کنید تا خشک شود.

گیفت حناب
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.