تفریح تغییر صدا با گاز هلیوم و هر آن چه در مورد گاز هلیوم باید بدانید!

سلام به دوستای همیشگی وبلاگ آقای تولد.

چیزی که این روز ها برای شوخی و تفریح خیلی بین مردم مرسوم  شده تغییر صدا دادن با گاز هلیوم هست که خیلی هم جذابه. خیلی از این شوخی های جدید رو وقتی تو شبکه های مجازی می بینیم ما هم دوست داریم که امتحان کنیم اما معمولا از خطرات احتمالی چنین کار هایی بی اطلاع هستیم و بعد از آسیب رسیدن به افراد در مورد انجام این نوع شوخی ها صرف نظر می کنیم.

شاید این سوال برای شما هم پیش اومده باشه که اولین بار استفاده از گاز هلیوم برای تغییر صدا توسط چه کسی کشف شده ؟ یا اینکه مکانیزم تغییر صدا با گاز هلیوم چطوره و اصلا چی میشه که با تنفس گاز هلیوم صدای ما تغییر میکنه؟ سوال دیگه ای که ممکنه برامون پیش بیاد اینه که خطرات استنشاق گاز هلیوم چی هست ؟

برای جواب دادن  به سوال های بالا باید بدونیم که اصلا خاصیت گاز هلیوم چگونه است ؟

گاز هلیوم دومین عنصر گازی پرکاربرد جهان بعد از گاز اکسیژن هست ماهیت گاز هلیوم طوری هست که چگالی کمتری نسبت به اکسیژن هوا داره بنابراین بادکنکی که باگاز هلیوم باد میشه سبک تر از هوا بوده و  در نتیجه توی هوا معلق میمونه .

تغییر صدا با گاز هلیوم اولین بار توسط چه کسی کشف شد؟

اولین بار در سال 1919 زمانی که به دنبال یک گاز جایگزین برای ترکیب با اکسیژن بودند یه مخترع آمریکایی گاز هلیوم رو پیشنهاد داد غواصان با تنفس این گاز متوجه تغییر صدا شدند و بعدها در سال 1925 اتفاق تغییر صدا توسط گاز هلیومی به ثبت رسید.

چرا صدا با گاز هلیومی تغییر می کند؟

برخی فکر می کنند که گاز هلیوم روی تار های صوتی تاثیر میزاره و با تغییر در تار های صوتی صدایی که ما از فرد در هنگام استفاده از گاز هلیومی و زمانی که از اکسیژن تنفس می کند می شنویم متفاوته.. اما موضوع اینه که همان طور که گفتیم چگالی گاز هلیوم از گاز اکسیژن کمتره بنابراین فاصله بین مولکولی بیشتری داره وقتی امواج صوتی از بین گاز هلیوم عبور می کنه با سرعت بیشتری عبور می کنه و به گوش ما می رسه به همین دلیل اگه دقت کرده باشید صورت به صورت تند تر و بانمک تر از حالت معمولی شنیده  میشه …

استفاده از گاز هلیومی برای تغییر صدا چه خطراتی میتونه داشته باشه ؟

خب جواب این سوال خیلی واضحه تصور کنید برای دقایقی اکسیژن به مغز شما نرسه چه اتفاقی میفته ؟ مشخصا حالت خفگی و مرگ رو در پی داره این نهایت استفاده مکرر و بی ملاحظه از گاز هلیوم برای تغییر صداست. راه صحیح استفاده از گاز هلیوم برای تغییر صدا بادکردن بادکنک لاتکسی متوسط با گاز هلیوم ( بادکنک هلیومی )  و هوایت کنترل شده گاز درون بادکنک به داخل دهان هست . سعی کنید این کار بیشتر از چند ثانیه طول نکشه . و در انجام این شوخی و تفریح زیاده روی نکنید.

همچینین به هیچ عنوان از پمپ باد گاز هلیومی برای این کار استفاده نکنید زیرا حجم بالای هلیوم و با فشار زیاد به داخل ریه ها منتقل میشه و ممکن هست به ریه ها آسیب بزنه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.