جشن دندانی

جشن دندانی

جشن دندانی یا جشن رویش اولین دندان، یکی از آن جشن‌هایی است که نه تنها در ایران، بلکه حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی جشن گرفته می‌شود.


این جشن به مناسبت درآمدن اولین دندان نوزاد گرفته می‌شود و در آن افراد خانواده، اغلب خانم‌ها، دور هم جمع شده و به این بهانه جشن می‌گیرند.

جشن دندانی


در سال‌های اخیر، جشن دندانی رنگ و بوی متفاوتی را به خود گرفته است و نوع برگزاری آن با حالت سنتی آن متفاوت است. معمولا این جشن با تم جشن دندانی برگزار می‌شود و اگر برای نوزاد پسر باشد از رنگ آبی و برای دختران از رنگ صورتی استفاده می‌شود. البته شما می‌توانید این تم را با هر رنگی که دوست دارید اجرا کنید.


یکی از رسوم مهم در این روز، پختن آش دندانی است. این آش که از حبوبات زیادی تشکیل شده است و در هر منطقه نوع پخت آن متفاوت است، به مناسبت اولین دندان کودک پخته می‌شود و در جشن دندانی، با این آش از مهمانان پذیرایی می‌شود.

جشن دندانی


ایده‌هایی برای جشن دندانی


در ادامه ایده‌هایی برای برگزاری جشن دندانی معرفی می‌کنیم. با کمک این ایده‌ها می‌توانید یک تزئین زیبا برای جشن دندانی داشته باشید.


ریسه به شکل دندان


می‌توانید برای تزئین این روز از ریسه‌هایی به شکل دندان استفاده کنید. این ریسه‌ها را می‌توانید به صورت اماده تهیه کنید و یا خودتان به وسیله مقوا سفید این ریسه را بسازید و طراحی کنید.

ریسه جشن دندانی


می‌توانید از الگوهای آماده زیر نیز استفاده کنید. این الگوها را روی کاغذ یا مقوا چاپ کرده و با برش و تزئین آن، یک ریسه زیبا و هماهنگ با تم جشن دندانی داشته باشید.

الگو ریسه جشن دندانی


بادکنک آرایی


برای بادکنک آرایی جشن دندانی می‌توانید از بادکنک هلیومی استفاده کنید. بادکنک‌های لاتکس و کروم به رنگ سفید و صورتی برای تم دخترانه و سفید و آبی برای تم پسرانه بسیار مناسب بادکنک آرایی جشن دندانی هستند.


این بادکنک‌ها را به وسیله گاز هلیوم پر کنید و آن را در اطراف میز قرار دهید. همچنین اگر امکان باد کردن بادکنک به وسیله گاز هلیوم برای شما فراهم نیست، می‌توانید از استند‌ بادکنک به جای آن استفاده کنید و بادکنک را روی آن قرار دهید.

بادکنک فویلی به شکل دندان نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای بادکنک آرایی این روز باشد. این بادکنک‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم تولد تهیه کنید.

جشن دندانی


استند جشن دندانی


معمولا در تم جشن دندانی، از استندی به شکل دندان استفاده می‌شود. شما می‌توانید این استندها را به صورت آماده تهیه کنید؛ اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید آن را به سادگی در خانه درست کنید.


می‌توانید طرح دندان را روی پارچه سفید کشیده و یک کوسن به شکل دندان به عنوان استند داشته باشید و با پارچه‌های دیگر آن را تزئین کنید.

استند جشن دندانی


همچنین شکل ساده‌تر استند را می‌توانید به کمک مقوا درست کنید. یک طرح دندان نسبتا بزرگ روی مقوا بکشید و برای آن پایه‌ای به عنوان نگهدارنده درست کنید. این استند را می‌توانید به وسیله کاغذ رنگی، کاغذ کشی، اکلیل و … تزئین کنید و آن را کنار میز تزئین یا در بک گراند قرار دهید.

جشن دندانی

کیک جشن دندانی


کیک جشن دندانی نیز مانند سایر المان‌های این جشن به شکل دندان است. تنوع کیک‌های جشن دندانی بسیار بالا است و شما می‌توانید این کیک‌ها را در طرح و رنگ دلخواه به قنادی سفارش دهید.

کیک جشن دندانی


علاوه بر کیک، می‌توانید از کوکی‌ها و شیرینی‌هایی به شکل دندان، مسواک و خمیر دندان نیز برای پذیرایی استفاده کنید.

کوکی جشن دندانی


لباس جشن دندانی


می‌توانید در این روز لباسی با طرح دندان برای کودکتان تهیه کنید و عکس‌های بسیار زیبایی با تم و تزئینات تولد از کودک خود بگیرید. این عکس‌ها را بعدها می‌توانید به همراه لباس به عنوان یادگاری از این روز نگه دارید.

لباس جشن دندانی


لباس را می‌توانید به کمک برچسب‌های لباس، پارچه‌های رنگی یا حتی رنگ روی پارچه تزئین کنید و طرح‌های زیبا و متناسب با تم دندانی روی آن بکشید.


گیفت دندانی


برای گیفت جشن دندانی می‌توانید ایده‌های متفاوت و متنوعی را اجرا کنید. یکی از ساده‌ترین آن‌ها استفاده از تاپر با طرح دندان است. این تاپر‌ها را می‌توانید به کمک کاغذ رنگی درست کنید و آن‌ها را تزئين کنید و سپس روی سیخ چوبی یا خلال دندان بچسبانید.

گیفت دندانی

می‌توانید از پک‌های مسواک و خمیردندان نیز برای گیفت دندانی استفاده کنید. مسواک و خمیر دندان را درون تور یا کیسه هدیه بپیچید. می‌توانید از یک متن یا حتی عکس نوزاد به عنوان یادگاری نیز درون پک‌ها استفاده کنید.


با کمک خمیرچینی نیز می‌توانید طرح‌هایی مثل دندان و مسواک درست کنید و با آن‌ها یک جاکلیدی زیبا به عنوان گیفت و یادگاری از جشن دندانی درست کنید و به مهمانانتان هدیه دهید.

گیفت دندانی
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.