فلسفه بالن آرزوها

اگر شما هم یکی از طرفدران انیمیشن «گیسو کمند» باشید، احتمالا آن صحنه رویایی روشن کردن هزاران بالن و به پرواز در آوردن آن را در شب تولد شاهزاده دیده‌اید. بالن‌های کوچک که به اسم بالن آرزوها معروف اند، امروزه در بسیاری از کشورها در مراسم‌های مختلف استفاده می‌شوند.


این بالن‌ها ریشه در فرهنگ بودا و کشورهای آسیای شرقی دارند اما چند سالی است جای خود را در بین مراسم‌ها و جشن‌های ایرانی نیز بازکرده است و شما این بالن‌ها را می‌توانید در مراسم‌های مختلف، به ویژه چهارشنبه سوری در آسمان ببینید که جلوه زیبایی دارد.


سوالی که پیش می‌آید این است که فلسفه بالن آرزوها چیست و از چه تاریخی ساخته شده اند و برای اولین بار چه زمانی و به چه علت به پرواز در آمدند؟ اگر علاقه‌ای به یافتن پاسخ این سوا‌ل‌ها دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

بالن آرزوها


بالن آرزو چیست؟


بالن آرزوها جزو وسایل نورافشانی و آتش بازی بی خطر به حساب می‌آید که با به پرواز در آوردن آن می‌توانید لحظات خوشی را تجربه کنید.


این بالن که معمولا از جنس کاغذ اند، گزینه مناسبی برای جشن چهارشنبه سوری است. بالن از یک چارچوب کلی تشکیل شده است که بدنه کاغذی آن روی چهارچوب سوار می‌شود. برای روشن کردن بالن کافی است شمع، پارافین، پایین آن را روشن کنید و پس از آن که بالن از هوای گرم پر شد، به پرواز در می‌آید و در هوا معلق می‌ماند.

بالن آرزوها


تاریخچه بالن آرزو

تاریخچه بالن آرزوها به چین باستان باز می‌گردد. در زمان پادشاهی کنگ مینگ، برای اطلاع رسانی در جنگ‌ها از بالن‌هایی به شکل بالن آرزوهای امروزی استفاده می‌شد. پس از آن مردم نیز برای اطلاع وقایع مهم به یکدیگر، بالن‌های زیادی را در شب روشن می‌کردند تا افراد نقاط دوردست‌تر آن را دیده و از موضوع اطلاع یابند.


بعدها این فرهنگ در کشورهای مختلف دیگر از جمله تایلند گسترش یافت و راهبان بودا برای گرامی داشت مردگان فانوس‌هایی به شکل بالن آرزوهای امروزی روشن می‌کردند و به هوا می‌فرستادند.


بعدها این سنت در تایلند رواج یافت و تا کنون نیز ادامه دارد؛ منتها نه به شکل سنتی آن. هرساله در ماه نوامبر جشنواره بالن آرزوها در شهرهای مختلف تایلند برگزار می‌شود. مردم در یکی از شب‌های ماه نوامبر که ماه کامل است در شهر جمع می‌شوند و بالن‌های آرزو را به پرواز در می‌آورند.

جشنواره بالن آرزوها


این جشنواره توانسته توریست‌های بسیار زیادی را در تایلند جمع کند. افراد بر این باوراند که با به پرواز در آوردن بالن آرزو در این شب، یکی از آرزوهای آن‌ها برآورده خواهد شد. برخی نیز آرزوهای خود را روی بدنه بالن می نویسند و سپس آن را به هوا می‌فرستند.


در فستیوال بالن آرزو که به جشنواره فانوس آسمان (Sky Lantern) نیز معروف است، هزاران بالن به یکباره در آسمان به پرواز در می‌آیند و صحنه‌های بسیار زیبا و خارق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورند و آسمان شب را روشن می‌کنند.


از بالن آرزوها در چه جشن‌هایی استفاده کنیم؟


امروزه اغلب افراد از بالن آرزوها در جشن چهارشنبه سوری استفاده می‌کنند. بالن آرزو یک وسیله نورافشانی بی خطر به حساب می‌آید و بسیار مناسب چهارشنبه سوری است؛ اما توجه داشته باشید که بالن آرزو را باید در فضای باز و به دور از درخت و سیم برق روشن کنید و در آسمان رها کنید؛ در غیراینصورت می‌تواند باعث آتش سوزی شود.


علاوه بر جشن چهارشنبه سوری، از بالن آرزوها برای عکاسی نیز استفاده می‌شود. می‌توانید عکس‌های زیبایی را در حین روشن کردن، و به پرواز در آوردن بالن آرزو از خود ثبت کنید؛ همچنین پرواز تعداد زیادی بالن آرزو در آسمان شب، جلوه بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد که عکاسان زیادی را به خود جلب می‌کند.


همچنین روشن کردن بالن آرزو در جشن عروسی نیز در چند سال اخیر بسیار پرطرفدار شده است. در پایان مراسم عروسی، عروس و داماد به همراه مهمانان، بالن آرزو را روشن می‌کنند و برای عروس و داماد‌ آرزوی خوشبختی می‌کنند. روشن کردن بالن ‌آرزو در شب عروسی، فرصت مناسبی برای عکاسی و ثبت عکس‌های زیبا و به یادماندنی است.


چگونه بالن آرزو را روشن کنیم؟


برای روشن کردن بالن آرزو، ابتدا آن را به آرامی و با دقت باز کنید؛ توجه داشته باشید که باز کردن سریع بالن می‌تواند باعث پاره شدن آن شود.


پس از آن که بالن آرزو را باز کردید، آن را به آرامی تکان دهید تا درون بالن از هوا پر شود و شکل بالن را به خود بگیرد.


حال پارافین یا شمع بالن را در جای خود ثابت می‌کنیم و بالن را از بالای آن با دست نگه می‌داریم و پارافین را روشن می‌کنیم. این مرحله اگر با کمک شخص دیگری انجام شود، بسیار راحت تر است.


پس از روشن کردن شمع، ۲ الی ۳ دقیقه صبر می‌کنیم تا درون بالن از هوای گرم پر شود. هنگامی که بالن با هوای گرم پر شد، خود به آرامی به سمت بالا حرکت می‌کند و کم کم روی هوا معلق می‌ماند. در این مرحله می‌توانید بالن را رها کنید تا به آسمان برود.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.