چرا شمع تولد را فوت می‌کنیم؟

همه ما از کودکی تاکنون در روز تولدمان شمع روی کیک تولد را فوت می‌کنیم؛ در آن لحظه چشمانمان را می‌بندیم و آرزو می‌کنیم و به امید برآورده شدن آرزوهایمان شمع‌های تولد را فوت می‌کنیم.


این رسم مختص به کشور و فرهنگ خاصی نیست و تقریبا در همه جای دنیا انجام می‌شود. شاید برای شما هم سوال باشد که چرا روی کیک تولد شمع می‌گذاریم و وقتی می‌خواهیم آن را فوت کنیم، آرزو می‌کنیم و باور داریم که آرزوهایمان در این روز برآورده می‌شوند.


امروز می‌خواهیم به سراغ یک موضوع جالب برویم؛ فوت کردن شمع تولد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید فلسفه فوت کردن شمع تولد از کجا می‌آید و از چه زمانی آدم‌ها در روز تولدشان هنگام فوت کردن شمع، آرزو کردند. با ما همراه باشید تا با فلسفه فوت کردن شمع تولد آشنا شویم.


فلسفه فوت کردن شمع تولد


شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید تاریخچه فوت کردن شمع‌های روی کیک به زمان یونان باستان برمی‌گردد. یونانیان باستان در هر ماه یک روز را به مناسبت تولد آرتمیس، خدای ماه، جشن می‌گرفتند و در آن روز یک کیک گرد، همچون ماه کامل، درست می‌کردند.


در وسط این کیک، یک شمع قرار می‌دادند تا نمادی از درخشندگی ماه باشد. یونانیان باستان باور داشتند که دود این شمع می‌تواند آرزو‌ها را با خود حمل کند و به آسمان نزد خدایان ببرد. از این رو؛ در هر ماه این مراسم را برگذار می‌کردند و خواسته‌ها و آرزو‌های خود را برای خدایان می‌فرستادند.


کیک‌هایی که در آن روزگار پخته می‌شدند، تفاوت بسیار زیادی با کیک‌های امروزی داشتند و در سایز‌های بزرگ با روکش‌های خامه تهیه می‌شدند و امکان تهیه آن برای همه خانواده‌ها فراهم نبود و یک آیتم لاکچری به حساب می‌آمد؛ از این رو این مراسم تنها در خانواده‌های ثروتمند برگزار می‌شد.


شمع روی کیک، بعد‌ها در آلمان نیز دیده شد. بر اساس یک مراسم مذهبی، آلمانی‌ها شمعی را در وسط کیک قرار می‌دادند و آن را به عنوان نماد «نور زندگی» می‌شناختند.


دو فرضیه مهم برای شمع روی کیک وجود دارد؛ برخی از مردم در آن سال‌ها معتقد بودند که دود حاصل از خاموش شدن شمع‌ها، آرزوهای آن‌ها را نزد خدایان آسمان می‌برد و گروه دیگر بر این باور بودند که این دود شیاطین را از آن‌ها دور نگه می‌دارد.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که اولین بار یک مرد آلمانی از کیک و شمع برای جشن تولد خود استفاده کرده است. او هر سال جشن تولد بزرگی را در خانه‌اش برگزار می‌کرد و یک کیک بزرگ برای تولد تدارک می‌دید و به تعداد سال‌ها سن اش، روی کیک شمع می‌گذاشت.


از آن پس رفته رفته این سنت در سایر کشور‌ها نیز پخش شد و امروزه تقریبا در تمام کشورها با هر فرهنگ و سنتی، در روز تولد از کیک و شمع تولد استفاده می‌شود و همچون گذشته فرد متولد شمع‌ها را فوت می‌کنند.


با گذشت سالیان سال از زمان یونان باستان، همچنان هستند افرادی که به این باورد دارند که هنگام فوت کردن شمع تولد باید آرزو کرد و دود شمع‌ها می‌تواند آرزوها را برای برآورده شدن به آسمان‌ها ببرد.


بسیاری از افراد بر این باور اند که فرد متولد باید در دل آرزو کند و هیچ کس نباید از آرزوی او خبر دارد شود؛ در غیر اینصورت آرزوی او برآروده نخواهد شد. از طرف دیگر برای برآورده شدن آرزو حتما باید تمام شمع‌ها با یک فوت خاموش کند و اگر شمعی در این بین روشن بماند، آرزوی او برآروده نخواهد شد.


امروزه تنوع شمع‌های تولد نسبت به گذشته بسیار زیاد شده است. اگر در گذشته شمع تولد تنها محدود به شمع‌ میله‌ای ساده و شمع عدد می‌شد، امروزه می‌توانید شمع تولد را در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی تهیه کنید.

در این بین شمع‌های جادویی گزینه مناسبی برای کسانی است که به برآورده شدن آرزوها به وسیله فوت کردن شمع‌ها ایمان دارند. این شمع‌ها از ماده‌ای تشکیل شده اند که پس از خاموش کردن شمع، دوباره شمع روشن می‌شود.


نوع دیگری از شمع‌ها که می‌تواند گزینه مناسبی برای تولد باشد، شمع‌های موزیکال است. این شمع که به شکل گل است پس از روشن شدن گلبرگ‌های آن باز می‌شود و شروع به پخش یک موزیک ملایم می‌کند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.